O kúpeľoch


Kúpele Išľa sa nachádzajú severne od Prešova, medzi obcou Nižná Šebastová a Fintice, pod úpätím Kapušianskeho hradu. Je tam päť prameňov a jeden z nich má uhličitú vodu kyselku. Prameň dostal meno Mária a jeho vodu používali ako prírodnú stolovú vodu. Ostatné štyri pramene majú charakter slaných sádrovcových vôd. Boli určené na liečenie chorôb látkovej premeny, kožných a ženských chorôb, reumatizmu, štítnej žľazy a škrofulóz. Pomenovali ich: František, Leles, Ferdinand a Amália.


Názov kúpeľov je odvodený od rakúskych Bad Ischl. Slané sádrovcové vody, ktoré sa tam nachádzajú majú rozdielnu mineralizáciu a chemické zloženie. Najviac sa na liečenie využíval prameň Leles. Za svoj vznik vďačia grófovi Hallerovi z Prešova, pretože vo vodách kúpeľov Išľa sa vyliečila jeho manželka. Preto dal gróf postaviť kúpeľný dom a hostinec. Kúpeľný dom vybavil vaňami. V roku 1838 kúpeľné priestory rozšíril, vysadil tam okrasné dreviny a zriadil park s chodníčkami. Kúpele začali nadobúdať na svojej popularite. Dokonca sa tam začala voda ohrievať a zaviedli sa aj slatinové kúpele. Ložiská rašeliny sa nachádzali sotva 50 metrov od kúpeľného areálu. Spočiatku sa tam zriadilo len desať izieb a ostatní záujemcovia o kúpanie sa ubytovali v súkromných domoch v obci.


Kúpele Išľa vyhľadávali okolití šľachtici a Prešovčania. Záujem o liečenie prejavovali aj obyvatelia vidieka. Koncom 19. storočia sa novým vlastníkom kúpeľných zariadení stal gróf Wengerský. Aj jeho pričinením sa rozšírili kúpeľné zariadenia a zlepšili podmienky pre pobyt hostí.


V kúpeľnom areáli sa nachádzajú pôvodné, ale zrekonštruované budovy postavené od znárodnenia. Tento neutešený stav zanechal hlboké stopy na všetkých zariadeniach, vrátane pôvodných prameňov minerálnych vôd. Je preto najvyšší čas, aby sa situácia zmenila kúpele začali slúžiť svojmu účelu. Kúpele mali vždy len lokálny význam, ale ešte pred 20. rokmi tam fungoval čulý ruch. Prešovčania a obyvatelia okolia ich využívali na liečenie, ale boli aj miestom pre oddych, zábavu a spoločenské podujatia. To je aj cielom nových majiteľov, aby sa Kúpeľom vrátil staronový lesk.